World e-Com Blogs|LV
Tiešsaistes eksports

Eiropas Savienības e-komercijas tirgus paradoksālā sadrumstalotība

Eiropas Savienība (izņemot Apvienoto Karalisti) ir trešais lielākais e-komercijas tirgus pasaulē ar kopējo tiešsaistes mazumtirdzniecības apgrozījumu 412 miljardu ASV dolāru gadā.

Amazon un eBay ir tirgus līderi kontinentālajā Eiropā, kā arī ASV un Apvienotajā Karalistē. Bez tām ir arī plašs Eiropas tiešsaistes tirdzniecības vietu klāsts. Taču, lai gan Amazon un eBay pārdod visā Eiropā kopumā, lielākā daļa Eiropas tirdzniecības vietu koncentrējas tikai uz vienu valsti vai nedaudzām cieši saistītām valstīm (piemēram, Vāciju un Austriju vai Portugāli un Spāniju). Vienīgais nepārprotamais izņēmums ir Zalando, kas pārdod 20 Eiropas valstīs. Papildus šim Vācijas tirgum ir arī tādi atvērti tirgi kā Somijas Fruugo vai ASV BestBuy, taču tie nav tik veiksmīgi kā Zalando.

Šķiet, ka, runājot par e-komerciju, liela daļa Eiropas tirgus ir sadalīta pēc vecām ģeogrāfiskām un valodu robežām, neskatoties uz vienotu valūtu, atvērtām robežām un tūkstošiem kopīgu noteikumu.

Šīs atšķirības izpaužas arī vispārējā tiešsaistes iepirkšanās izmantošanas līmenī Eiropā. Eiropā kopumā tiešsaistes iepirkšanās īpatsvars kopējā mazumtirdzniecības apgrozījumā ir 12 %. Vācijā šis rādītājs ir 15,9 %, bet Itālijā - tikai 3,7 %, kas ir mazāk nekā ceturtā daļa no Vācijas īpatsvara. Dažās Eiropas valstīs iepirkšanās tiešsaistē ir plaši izplatīta, taču atšķirības maksājumu sistēmās, piegādes tīklos, kultūrā un valodā nozīmē, ka citas valstis ievērojami atpaliek.

Amazon ir vadošā tiešsaistes tirdzniecības vieta Eiropā ar 1,1 miljardu apmeklējumu mēnesī. Eiropa un ASV ir līdzīgas pēc IKP un iedzīvotāju skaita, taču Amazon datplūsma ASV ir vairāk nekā divas reizes lielāka nekā Amazon datplūsma Eiropā - aptuveni 2,3 miljardi apmeklējumu mēnesī. Tas atspoguļo Amazon lielāku ASV e-komercijas tirgus daļu un lielāku konkurenci Eiropā.

eBay ir otra lielākā tiešsaistes tirdzniecības vieta Eiropā, bet tās datplūsma Eiropā ir tikai 35 % no Amazon datplūsmas. Neraugoties uz agrīno popularitāti Eiropā, eBay ievērojami atpaliek no Amazon visās lielākajās valstīs.

Pirmais pārsteigums šajā sarakstā tiem, kas nav iepazinušies ar Eiropas e-komerciju, ir Polijas tirgus Allegro. Polija pēc straujas izaugsmes pēdējo trīsdesmit gadu laikā ir nobriedusi ekonomika. Allegro ir attīstījies līdz ar to, un tagad to mēnesī apmeklē vairāk nekā 200 miljoni cilvēku, no kuriem 96 % nāk no Polijas.

Pārējie seši uzņēmumi pirmajā desmitniekā lielākoties koncentrējas uz atsevišķām valstīm vai ne vairāk kā divām vai trim valstīm ar ciešām ģeogrāfiskām un vēsturiskām saiknēm. Pirmkārt, bol.com koncentrējas uz Nīderlandi un Beļģiju. Ciscount.com un Fnac ir Francijas uzņēmumi, un tie pārdod galvenokārt Francijas patērētājiem. Ozon 95 % datplūsmas saņem no Krievijas, bet Otto ir Vācijas mazumtirgotājs un tiešsaistes tirgus. Visbeidzot, eMAG koncentrējas uz Austrumeiropu, jo īpaši uz Rumāniju.

vairāk lasīt šeit*