World e-Com Blogs|LV

Stripe 95 miljardu ASV dolāru vērtība liecina par interneta pāreju no reklāmas uz e-komerciju.

Kad Tims Berners-Lī un viņa kolēģi pirms trim desmitgadēm izveidoja globālo tīmekli, viņi atstāja vienu būtisku komponentu nepilnīgu.

Līdzās pazīstamajai 404 kļūdai, kas rodas, ja tīmekļa lapa "nav atrasta", ir arī līdzīgs 402 kods, kas nozīmē "nepieciešams maksājums".

Saskaņā ar Mozilla tīmekļa pārlūkprogrammas radītāja teikto 402 kodam bija jāpaziņo apmeklētājam, ka par konkrētas tīmekļa lapas skatīšanu ir jāmaksā. Tomēr šī shēma nekad netika īstenota. Līdz pat šai dienai nav standartizēta veida, kā nosūtīt vai saņemt maksājumus tiešsaistē.

"Tas ir pat smieklīgi vai traģiski, ka tik daudzos interneta pastāvēšanas gadu desmitos un, ņemot vērā, cik svarīga ir iespēja gūt šāda veida pastāvīgus ienākumus no interneta, tas ir palicis nepabeigts un nepabeigts," pirms dažiem gadiem uzņēmējs Patriks Kolisons (Patrick Collison) teica kādā Wired pasākumā.

Kolisona digitālo maksājumu uzņēmums (Stripe) pēdējo desmit gadu laikā ir centies atrisināt šo problēmu. Lēnām, bet pārliecinoši, Stripe ir sācis vienkāršot sarežģīto, sastingušo maksājumu sistēmu saviem miljoniem klientu.

Rezultātā Stripe vērtība šobrīd ir 95 miljardi ASV dolāru, padarot to par dārgāko privāto uzņēmumu Silīcija ielejā. Tas ir atbilstoši, ka Stripe tagad ieņem šo augsto pozīciju, ko pirms desmit gadiem ieņēma Facebook. Stripe uzplaukums notiek laikā, kad interneta ekonomikas mugurkauls no reklāmas pāriet uz tirdzniecību.

Stripe un līdzīgi uzņēmumi, tostarp Square, Adyen un PayPal, kā arī Shopify ir radījuši jaunu tiešsaistes tirdzniecības un maksājumu infrastruktūru, kas atrisina sākotnējo 402 kļūdu.

Maksājum slāņa trūkuma mantojums internetā ir bijis reklāmas kā tiešsaistes pakalpojumu, piemēram, Google un Facebook, uzņēmējdarbības modeļa dominance. Taču maksājumu un komercijas vilkme ir vienkārša: tas ir daudz, daudz lielāks tirgus nekā reklāma.

Saskaņā ar plašsaziņas līdzekļu aģentūras Magna datiem pagājušajā gadā globālie reklāmas izdevumi samazinājās par aptuveni 4 % līdz 569 miljardiem ASV dolāru. Digitālajām platformām, protams, klājās labāk nekā tradicionālajiem plašsaziņas līdzekļiem, palielinoties par 8 procentiem, savukārt bezsaistes reklāmas pārdošanas apjoms samazinājās par 21 procentu.

E-komercijas tirgus ar gandrīz 5 miljardiem ASV dolāru jau ir vairākas reizes lielāks nekā viss reklāmas bizness. Lai gan peļņa var būt mazāka, e-komercijas pārdošanas apjomi visā pasaulē pagājušajā gadā pieauga par 28 procentiem, un tagad tie veido 18 procentus no kopējā mazumtirdzniecības tirgus, kā liecina eMarketer aplēses.

Vēl pirms pandēmijas dramatiski palielinājās e-komercijas izdevumi, Facebook vadītājs Marks Cukerbergs (Mark Zuckerberg) bija sācis virzīt sociālo tīklu prom no tā atkarības no reklāmas. Pagājušajā gadā reklāma joprojām veidoja 99 % no Facebook ieņēmumiem, bet 2020. gada janvārī Zuckerbergs paziņoja, ka trīs jomas, uz kurām viņš "visvairāk koncentrējas mūsu nākamajam izpilddirektoram", ir personiskie ziņojumi, virtuālā realitāte, komercija un maksājumi.

Kopš tā laika Facebook ir pievienojis iepirkšanās cilnes Instagram un citām savām lietotnēm un ir sācis testēt WhatsApp maksājumu sistēmu Brazīlijā un Indijā. Pat digitālā valūta Diem (agrāk Libra) gatavojas atsākt darbību šogad.

Facebook nav vienīgais, kas meklē iespējas dzīvot ārpus reklāmas. Twitter testē "super sekotājus", veidu, kā iekasēt maksu par bonusa saturu, un TikTok veicina e-komerciju, izmantojot partnerību ar Shopify.

"Radītāju ekonomikas" koncepcija, par kādu Stripe ir kļuvusi par Silīcija ielejas vērtīgāko aktīvu, ļaujot cilvēkiem ar tiešsaistes sekotājiem pelnīt naudu no pārdošanas vai konsultācijām, pirmoreiz tika ieviesta Ķīnā. Citās valstīs to ir popularizējuši Twitch un Patreon, to ir atdarinājuši YouTube un Facebook, to ir paplašinājuši jaunumi Substack un desmitiem citu jaunuzņēmumu.

Stripe tehnoloģija ir daudzu šo platformu pamatā (starp tās klientiem ir Shopify, Instagram, Cameo un Substack). Tāda ir arī Collisons filozofija. Uzņēmuma deklarētā "misija" "palielināt interneta IKP", apgalvo Patriks Kolisons, nenozīmē cīņu ar konkurentiem par nākamo lielo klientu. "Nulles summas spēles ir sliktas," viņš uzstāj. Tā vietā Kolisons cer, ka, atvieglojot un paātrinot maksājumus, viņš varēs stimulēt jaunu ekonomisko aktivitāti.

Paies daudzi gadi, līdz maksājumi un tirdzniecība aizstās reklāmu kā standarta ienākumu gūšanas veidu tādiem interneta uzņēmumiem kā Facebook un Twitter. Taču infrastruktūra pamazām veidojas. Trim simtiem gadu vecais 402 kods tīmekļa standartu dokumentācijā joprojām ir minēts kā "rezervēts turpmākai izmantošanai".

Vairāk lasīt šeit*