World e-Com Блог|UA
Онлайн-експорт

Вартість Stripe у 95 мільярдів доларів свідчить про перехід інтернету від реклами до електронної комерції

Коли Тім Бернерс-Лі та його колеги створювали Всесвітню павутину три десятиліття тому, вони залишили один ключовий компонент незавершеним.

Поряд зі знайомою нам помилкою 404, яка виникає, коли веб-сторінка "не знайдена", існує схожий код 402, що означає "необхідна оплата".

За задумом творця браузера Mozilla, код 402 повинен був повідомляти відвідувачу, що за перегляд певної веб-сторінки потрібно заплатити. Однак ця схема так і не була реалізована. До сьогодні не існує стандартизованого способу надсилання або отримання платежів в Інтернеті.

"Це навіть смішно або трагічно, що за стільки десятиліть існування Інтернету, і з огляду на центральне значення можливості генерувати такий вид постійного доходу з Інтернету, він залишився незавершеним і недопрацьованим", - зазначив підприємець Патрік Колісон на заході Wired кілька років тому.

Компанія Коллісона, що займається цифровими платежами (Stripe), намагається вирішити цю проблему протягом останнього десятиліття. Повільно, але впевнено, Stripe почала робити складну, закостенілу платіжну систему простою для мільйонів своїх клієнтів.

В результаті, зараз Stripe коштує 95 мільярдів доларів, що робить її найдорожчою приватною компанією в Кремнієвій долині. Цілком доречно, що зараз Stripe займає таку ж високу позицію, яку займав Facebook десять років тому. Зростання Stripe відбувається в той час, коли основа інтернет-економіки зміщується від реклами до комерції.

Stripe та подібні компанії, включаючи Square, Adyen і PayPal, а також Shopify, створили нову інфраструктуру онлайн-комерції та платежів, яка вирішує оригінальну помилку 402.

Спадщиною відсутності платіжного рівня в Інтернеті стало домінування реклами як бізнес-моделі для таких онлайн-сервісів, як Google і Facebook. Але зв'язок між платежами і комерцією простий: це набагато більший ринок, ніж ринок реклами.

За даними медіа-агентства Magna, торік світові витрати на рекламу впали приблизно на 4% до $569 млрд. Цифрові платформи, звісно, показали кращі результати, ніж традиційні медіа, збільшившись на 8 відсотків, тоді як продажі офлайн-реклами впали на 21 відсоток.

Ринок електронної комерції, що становить майже 5 мільярдів доларів, вже в кілька разів перевищує весь рекламний бізнес. Хоча маржа може бути меншою, за оцінками eMarketer, продажі електронної комерції в усьому світі зросли на 28% минулого року і зараз становлять 18% від загального ринку роздрібної торгівлі.

Ще до того, як пандемія різко збільшила витрати на електронну комерцію, генеральний директор Facebook Марк Цукерберг почав відводити соціальну мережу від залежності від реклами. Минулого року реклама все ще становила 99% доходів Facebook, але в січні 2020 року Цукерберг заявив, що трьома сферами, на яких він "найбільше зосередиться для наступного керівника нашої компанії", є особисті повідомлення, віртуальна реальність, комерція та платежі.

Відтоді Facebook додав вкладки для покупок в Instagram та інші свої додатки, а також почав тестувати платіжну систему WhatsApp у Бразилії та Індії. Навіть цифрова валюта Diem (колишня назва Libra) готується до перезапуску цього року.

Facebook - не єдиний, хто шукає життя за межами реклами. Twitter тестує "суперпідписників" - спосіб стягувати плату за бонусний контент, а TikTok просуває електронну комерцію через партнерство з Shopify.

Концепція "економіки творців", оскільки Stripe став найціннішим активом Кремнієвої долини, дозволяючи людям з онлайн-підписниками заробляти гроші на продажах або порадах, була вперше застосована в Китаї. В інших країнах її популяризували Twitch і Patreon, імітували YouTube і Facebook, поширили на нові сфери інформаційні розсилки Substack і десятки інших стартапів.

Технологія Stripe лежить в основі багатьох з цих платформ (серед її клієнтів - Shopify, Instagram, Cameo та Substack). Так само, як і філософія Collisons. За словами Патріка Коллісона, заявлена "місія" компанії - "збільшити ВВП Інтернету" - не означає боротьбу з конкурентами за наступного великого клієнта. "Ігри з нульовою сумою - це погано", - наполягає він. Натомість Коллісон сподівається, що, зробивши платежі простішими і швидшими, він зможе стимулювати нову економічну активність.

Мине багато років, перш ніж платежі і комерція витіснять рекламу як стандартну форму монетизації для таких інтернет-компаній, як Facebook і Twitter. Але інфраструктура повільно формується. У документації веб-стандартів все ще значиться трьохсотлітній код 402 як "зарезервований для використання в майбутньому".

читайте більше тут*.