World e-Com Blogs|LV

Dīleri nodarbojas ar narkotiku tirdzniecību jau kopš e-komercijas pirmsākumiem.

Šā gada Pasaules narkotiku apsekojumā iekļautais ziņojums par narkotiku tirdzniecības pieaugumu tiešsaistē daudzus satrauca, pārsteidza vai ieintriģēja. Taču pati pirmā lieta, kas tika nopirkta un pārdota tiešsaistē, bija marihuānas maisiņš - pirms vairāk nekā 40 gadiem.

Džona Markofa 2005. gadā izdotajā grāmatā "What the Dorms Said: How the Counterculture of the Sixties Shaped the Personal Computer Industry" (pat grāmatas nosaukums ir aizgūts no vecās, labās Jefferson Airplane dziesmas) viņš stāsta, ka pasaulē pirmais interneta darījums bija narkotiku darījums:

Stenforda studenti, kas izmantoja Arpanet kontus Stenforda universitātes Mākslīgā intelekta laboratorijā, 1971. vai 1972. gadā noslēdza komerciālu darījumu ar saviem kolēģiem Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā. Pirms Amazon, pirms eBay e-komercijas pamatdarbība bija narkotiku darījums. Studenti izmantoja tīklu, lai diskrēti organizētu nenoteikta daudzuma marihuānas pārdošanu.

Kopš tā laika ir bijis, citējot grupu Grateful Dead, garš un dīvains ceļojums, un narkotiku lietotāji ar ķīmijas, neirofarmakoloģijas un telekomunikāciju palīdzību ir palikuši vairākus soļus priekšā likumam.

Septiņdesmitajos, astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados visdažādākās narkotikas - gan legālās, gan nelegālās - tika pārdotas internetā. Daži cilvēki 2013. gadā jautā: kāpēc vispār pārkāpt likumu, ja var vienkārši pasūtīt Ķīnas laboratorijai sintezēt sintētisku marihuānas vielu (tehniski - kanabinoīdu receptoru agonistu), kuras iedarbība laboratorijas apstākļos ir tāda pati kā marihuānas? Likumam ir grūti tikt līdzi.

Reklāma

Šo jautājumu uzdod arī negodprātīgi tirgotāji, kuri labprāt importē un pārdod šos nepārbaudītos, retos, nezināmas tīrības pakāpes savienojumus, izšķīdina tos acetonā un izsmidzina uz inertas augu nesējvielas, ko pārdod internetā ikvienam, kam ir kredītkarte. Viņi maz rūpējas par šo nepārbaudīto zāļu, kas pat nav radītas kā zāles, patērētājiem. Tās var izraisīt slimības, paaugstinātu asinsspiedienu un pat nieru bojājumus.

Pagājušajā gadā pētnieki atklāja, ka tirgū ir 73 jaunas zāles, kas tika pārdotas gandrīz 700 vietnēs Eiropā. Bet kas tās ir? Lielākā daļa cilvēku, kas vecāki par 30 gadiem, atceras laikus, kad narkotiku piedāvājumā bija tikai marihuāna, LSD, amfetamīni, kokaīns un heroīns. Šodien farmakopeja ir pārsteidzoši jauna un daudzos gadījumos legāla.

Kā man pastāstīja viens slepens ķīmiķis, vienkārši izpētot narkotiku likumus, var viegli apiet šos ierobežojumus un izveidot legālu narkotiku: ķīmiski līdzīgu aizliegtajai vielai, bet ne aizliegtu pašu par sevi. Vēl vieglāk ir izpētīt publicētos medicīnas pētījumu dokumentus, meklējot jebko, kas liecina par paaugstinātu motorisko aktivitāti vai serotonīna vai dopamīna receptoru aktivitāti, jo tie, visticamāk, tā vai citādi darbojas kā narkotikas.

Un, ja tās ir pārbaudītas tikai ar žurkām, kam tas ir svarīgi? Jaunieši rindā gaida, lai kļūtu par jūrascūciņām.

No 73 pagājušajā gadā atklātajām 73 jaunajām ķīmiskajām vielām 50 bija kanabinoīdu receptoru agonisti, kas bieži tiek izstrādāti izmantošanai likumīgos farmaceitiskos pētījumos, tā sauktajos "struktūras un aktivitātes savienošanas" testos. Endogēnajai kanabinoīdu sistēmai ir dziļa ietekme uz garastāvokli, apetīti, asinsspiedienu un daudzām citām svarīgām funkcijām. Tādi uzņēmumi kā Stirling Winthrop un Džona Viljama Hafmena laboratorija Klīmsonas universitātē ASV ir radījuši simtiem šādu vielu likumīgos nesteroīdo pretiekaisuma zāļu meklējumos. Taču 2008. gadā tie noplūda pelēkajos tirgos, un radās morāla panika, kas garantēja to plašāku izmantošanu.

Pirmā likumu partija, kas aizliedza jaunos kanabinoīdu receptoru agonistus, parādījās 2010. gadā, kad pilnā sparā ritēja mefedrona (pazīstams arī kā M-kats jeb "māsiņa māsiņa") trakums. Aptuveni 170 no tiem tika aizliegti ar tehniski sarežģītiem tiesību aktiem, kas aizliedza veselas ķīmisko vielu grupas un gredzenu aizstājējus. Pat jaunākais likums, kas tika pieņemts februārī, nespēja novērst inovācijas. Turklāt tas veicināja to rašanos. Tiklīdz viena partija bija aizliegta, tajā pašā dienā tirgū parādījās desmitiem citu.

Šodien jauno narkotiku skaits pieaug tik strauji, ka policija un toksikologi pat nespēj noteikt, kāda veida narkotikas tās ir, jo viņiem nav references paraugu, ar kuriem tās salīdzināt. Un visā tīmeklī notiek miljoniem narkotiku darījumu.

Kā teica Viljams Gibsons: "Nākotne jau ir šeit - tikai tā nav ļoti vienmērīgi sadalīta".

Vairāk lasīt šeit*